Calvet premiérově francouzským šampiónem, Lacko zůstává ve hře o titul! Lacko, Le Mans, Francie, Buggyra | Constructors F1 Constructors F1

Calvet premiérově francouzským šampiónem, Lacko zůstává ve hře o titul!

Buggyra Press | 28.9.21 | Aktuálně

FIA ETRC 2021

Ikonickému okruhu v Le Mans vládly o víkendu tahače a bezpochyby nejčastěji se skloňovalo jméno Téo Calvet.

Souběžně s evropským šampionátem se totiž bojovalo o body v mistrovství Francie 2020 – 2021 a dvacetiletý mladík dotáhl svou misi k vítěznému konci. Majitel týmu Martin Koloc si tak mohl gratulovat k rozhodnutí upřednostnit v případě pokračovatele slavného rodu závodníků národní šampionát před evropským. „Téo a spolu s ním Buggyra mají první francouzský titul, což je pro nás, vzhledem k nejbližší budoucnosti podstatně důležitější, než šesté místo v mistrovství Evropy. Navíc i přes neúčast ztrácí Téo na místo v elitní šestce sedm bodů, což není neřešitelný problém a i bez jeho bodů jsme udrželi druhé místo v Poháru konstruktérů.“ Z pozice spokojeného otce pak mohl hodnotit i účast historicky nejmladší truckerky, Aliyyah Koloc totiž brala konečné páté místo a ovládla své kategorie. „Aliyyah splnila to, co se od ní chtělo, v první sezóně se prosadila v konkurenci třiadvaceti jezdců, přičemž na nemálo z nich, působila jako červený hadr na býka.

3

K tomu v Nogaru vyhrála. Je na co navazovat.“ Majitel Buggyry si opět pochvaloval fungování týmu, který zvládl během dvou dnů rekordní porci osmi závodů. Trable s nastavením Adam Lacko dorazil do Le Mans jako druhý jezdec celkového pořadí, když v Zolderu porazil dosavadního suveréna Norberta Kiss. Na legendárním okruhu ovšem bojoval především s nastavením svého speciálu. „Prostě to, co fungovalo v Zolderu, nefungovalo v Le Mans,“ konstatoval Adam, kterého držely nad vodou závody s hendikepem, ve kterých vybojoval druhé a třetí místo. „V sobotu začalo před druhým závodem pršet, chtěl jsem vyhrát, ale Norbert vyvinul v závěru velký tlak a kvůli bodu nemělo cenu riskovat kolizi. Třiatřicet bodů vypadá alespoň vizuálně hezky, ale chtělo by to o deset bodů více. I když si troufám říct, že jsme dosáhli maxima možného.“ Na druhou stranu ovšem dělilo v Le Mans, čtvrtého Lacka od vítězného Kisse stravitelných patnáct bodů. „Letos poprvé vyhrál Jochen, slušné body bral i Antonio. Oba se lehce přiblížili elitní trojce a pojedou v Jaramě na hraně,“ odhaduje po Le Mans třetí jezdec šampionátu, jehož ztráta na Lenze BUGGYRA ORGANISATION - Emirates Towers, Sheikh Zayed Road; P.O. BOX 31303, Dubai U.A.E.. - 2 - ovšem činí pouhé tři body. „Na konci by mě to mrzelo, teď ale není sebemenší důvod k neklidu. Příští víkend se jede v Jaramě, musíme s Davidem pracovat na nastavení.“

Treble v Le Mans.
Rozkaz pro Téo Calveta zněl jasně – vybojovat titul mistra Francie. „Snažil jsem se, si to nepřipouštět, ale tak úplně jsem to dostat z hlavy nedokázal,“ připustil Téo v rámci oslav, které mohly v plné míře propuknout v neděli. Úvodní den závodního víkendu totiž sice předjel v poslední zatáčce jediného konkurenta v souboji o titul Janieca, po penalizaci se však propadl na šesté místo. „Po krátké radosti přišel návrat do reality, ale zůstal jsem v klidu a v další jízdě dojel druhý.“ Před posledním dnem šampionátu stačily Téovi k zisku titulu pouhé dva body. „Dojel jsem druhý a mohlo se začít slavit. Táta ale měl pravdu v tom, že šampióni by měli končit stylově, takže jsem poslední závod vyhrál a můžu se soustředit na Jaramu.“ Aliyyah Koloc ve své premiérové sezóně ovládla kategorie žen i juniorů, celkově skončila pátá. „Takže jsem vlastně vyhrála o jednu trofej více, než Téo,“ glosovala se smíchem. „Jsem samozřejmě spokojená a věřím, že se za rok posunu výše.“

2

Stav ME tahačů po závodě v Le Mans Individuální šampionát:
1. Norbert Kiss (Maďarsko/MAN) 175, 2. Sascha Lenz (Německo/MAN) 149, 3. Adam Lacko (Česko/Buggyra) 146, 4. Antonio Albacete (Španělsko/MAN) 110, 5. Jochen Hahn (Německo/Iveco) 107, 6. Stephanie Halm (Německo/Iveco) 107…9. Téo Calvet (Francie/Buggyra) 59

Pohár konstruktérů:
1. Team Titan (Kiss – Albacete/MAN) 298, 2. Buggyra Racing (Lacko – Calvet/Buggyra) 220, Löwen Power (Lenz – Anderson) 195 Konečné pořadí francouzského šampionátu po závodě v Le Mans 1. Téo Calvet (Francie/Buggyra) 234, 2. Anthony Janiec (Francie/MAN) 209, 3. Thomas Robineau (Francie/MAN) 172, 4. Yorick Montagne (Francie/Renault) 145, 5. Aliyyah Koloc (UAE/Buggyra) 143