14. velká cena 2004 : Grand Prix BELGIE - komentář F1,Formule 1, construct, konstrukce | Constructors F1 Constructors F1

14. velká cena 2004 : Grand Prix BELGIE - komentář

L.Pecháček | 29.8.04 | Komentáře - L.Pecháček 2004

Tenhle okruh je nejdelší a také nejnáročnější z celého seriálu F1. Zejména pneumatiky a brzdy dostáv

Tenhle okruh je nejdelší a také nejnáročnější z celého seriálu F1. Zejména pneumatiky a brzdy dostávají zabrat. Jezdci si pochvalovali úpravy tratě v tzv. autobusové zastávce a v nájezdu k boxům stejně jako nový povrch. Čáru přes rozpočty ale udělal všem déšť, který poznamenal jak páteční trénink tak zejména obě kvalifikace v sobotu. Nečekaně ji vyhrál Räikkönen s McLarenem. I když se vozy v posledních závodech lepšily, nedařilo se jim dotáhnout výkon až do konce. Tentokrát se to podařilo - poprvé v sezóně. Vedle něho stál na startu Michael Schumacher, který potřeboval získat o dva body více, než druhý v průběžném pořadí Barrichello. Zajistil by si tím 7. titul mistra světa. Jenže start se mu vůbec nepodařil. Vypadalo to, že má plnou nádrž a tvrdší gumy aby vydržel na trati co nejdéle. Propadl se za oba Renaulty a později i za Coultharda a Montoyu. Začátek závodu byl poznamenán střetnutím 4 vozů za horizontem po průjezdu Eau Rouge a vyřazením Sata, Webera, Pantana a Bruniho. Ukázalo se, že pneu Michelin tentokrát na Bridgestony nestačily. Odpadl kvůli nim Alonso, Button a Montoya. Jedině Räikkönen si s nimi vedl obdivuhodně. Nevyvedly ho z míry ani 3 zásahy safety-caru, kdy se celé pole sjelo dohromady. Michael na něho ani neútočil aby zbytečně neriskoval a tak si Kimi udržel vedení až do cíle. Schumacher bodoval 8 body a Barrichello 6 - a to byl rozdíl, který právě potřeboval! Sice už podruhé v sezóně nezvítězil, ale získal 7. titul mistra světa! Barrichello má o 40 bodů méně a už ho nemůže dostihnout. 14. závod MS F1 byl rozhodně nejzajímavější a nejnapínavější z dosavadního šampionátu.

Do konce zbývají ještě 4 GP. O obou titulech v jednotlivcích i v Poháru konstruktérů je už rozhodnuto. A tak nejzajímavější bude asi souboj týmů Renault, BAR, Williams a McLaren. Ferrari oslaví na Monze 700. startů ve Formuli 1 a oba tituly budou jeho blyštivou ozdobou.