16. velká cena 2005 : Grand Prix B E L G I E - Spa-Francorchamps - komentář Formule 1, F1, závody, okruhy, týmy, sport, auto, | Constructors F1 Constructors F1

16. velká cena 2005 : Grand Prix B E L G I E - Spa-Francorchamps - komentář

L.Pecháček/foto J.Křenek | 11.9.05 | Komentáře - L.Pecháček 2005

>Mokro a MontoyaTo byly dva nejdůležitější faktory, které ovlivnily výsledek GP Belgie ve Spa. Déšť ...

>Mokro a Montoya
To byly dva nejdůležitější faktory, které ovlivnily výsledek GP Belgie ve Spa. Déšť a mlha poznamenaly všechny tréninky i kvalifikaci. Nejlépe se s nepříznivými podmínkami vyrovnaly oba McLareny, Montoya a K. Räikkönen. Stáli na startu v první řadě. Za nimi byli Trulli, Alfonso a oba bratři Schumacherové. Všichni jeli na mokré trati opatrně až na Fisichellu. Startoval po výměně motoru až ze 13 místo a dral se rychle dopředu. Jenže v 10 kole havaroval a na trať musel Saffety car. Většina jezdců zamířila okamžitě do boxů.Tentokrát bylo povoleno přezouvání z mokrých gum na Midi a později na suché.

Montoya si udržel vedení před M.Schumacherem a Räikkönen .Potom najel Sato zezadu do Ferrari M.Schumachera a byli vyřazeni. Couldhardovi odešel motor. Montoya zajel podruhé do boxů a R.. zajel neuvěřitelně rychlé kolo a získal náskok , který mu vydržel až do cíle. Montoya mu kryl záda před největším soupeřem Alonsem.

Ralf Schumacher nedočkavě přezul na suché pneumatiky a bylo to předčasné. Po smyku byl opět v boxech a propadl se na 7. místo. Dopředu se naopak dostali Barrichello, Button a Webber. (4.-6. místo) Bylo jasné, že Kimi sníží náskok Alonsa o 4 body, ale všechno zmařil svou nerozvážností Montoya, který 4 kola před cílem střetl s Pizzoniou, který byl o kolo zpět. No a tím Kimi snížil náskok pouze o 2 body. Tým McLaren přišel o možnost předstihnout v čele poháru konstruktérů Renault a sám Montoya zmařil svou možnost předstihnout M.Schumachera na 3. místě průběžného pořadí šampionátu.

A tak je již téměř jisté, že titul získá obdivuhodně takticky jezdící Fernando Alonso s Renaultem ( 3 krát za sebou druhé místo) V posledních 3 GP mu stačí dojet na jakémkoliv bodovaném místě.