Obrovský souboj o vítězství svedla posádka AGROTEC Škoda Rally Teamu Jan Kopecký – Jan Hloušek na Rallye Šumava Klatovy. S vozem Škoda Fabia RS Rally2 nakonec skončila těsně druhá. Jan Kopecký, Agrtec, Škoda, šumava, Rally, | Constructors F1 Constructors F1

J.Kopecký Press | 24.4.23 | Aktuálně

Rally Šumava 2023

Boj do posledního metru.

1

Po třetím místě na Kowax Valašské rally ValMez chtěl Jan Kopecký s novým vozem na Šumavě zrychlit a předvádět stabilnější výkony na jednotlivých rychlostních zkouškách. Klatovští pořadatelé připravili znovu velmi těžké i nové úseky, na kterých se opět projevilo dubnové počasí. „Na zkouškách je hodně bahna, na mnoha místech teče přes silnici voda, nečeká nás nic jednoduchého,“ věštil před soutěží Jan Kopecký. Pravděpodobně naposled se v itineráři objevil tradiční Čínovský okruh. Již příští rok se jeho legendární špice stane součástí obchvatu Klatov, a tak letos měly posádky poslední šanci ho absolvovat. Poprvé v pátek, podruhé pak v sobotu dopoledne. S minimální ztrátou na vedoucího Václava Pecha s vozem WRC panovala spokojenost. „Se ztrátou 2 vteřin po dvou průjezdech jsem byl spokojen, loni jsme tam ztratili mnohem víc.

2

Důvod k radosti byl pak i po RZ3, kdy šla posádka AGROTEC Škoda Rally Teamu dokonce do vedení. O to ale vzápětí přišla, kdy jí nevyšla RZ4 Keply a ztratila přes 8 vteřin. „Byla to hodně zrádná zkouška a mně její první průjezd prostě nesedl, ztratili jsme tam hodně času.“ O záludnosti této zkoušky svědí i to, že na ní po havárii odstoupil Filip Mareš, který po Valašská rally vedl hodnocení šampionátu před Janem Kopeckým. Obrovský souboj s Václavem Pechem pokračoval i ve zbytku sobotní etapy. Jenže ani jeden nebyl schopen na toho druhého najet více než pár desetin vteřin. Po první etapě tak byla ztráta Jana Kopeckého 6,8 sekundy. 60 ostrých nedělních kilometrů ve čtyřech rychlostních zkouškách mělo souboj rozhodnout. Jan Kopecký s Janem Hlouškem bojovali jako lvi a po předposlední rychlostní zkoušce už ztráceli jen půl vteřiny. Rozhodovalo se na závěrečné Zdebořické zkoušce s rozbitým šotolinovým úsekem, kde hrozilo velké riziko defektu. Oba hlavní soupeři se mu dokázali vyhnout, v cíli byl ale rychlejší Václav Pech o 3 vteřiny a slavil vítězství. Po 147 ostrých kilometrech činil rozdíl v cíli pouhých 3,5 sekundy. To byl souboj, který zvedal ze židlí nejen fanoušky u trati, ale i ty, kteří výsledky sledovali na dálku.

3

„Jsem spokojen s tím, jak jsme dokázali jet rychle a stabilně v porovnání s Valaškou. Bohužel nám nesedla už jednou zmíněná zkouška Keply, kde jsme nabrali rozhodující ztrátu. Ke konci jsme byli opravdu blízko k vítězství, Vašek byl ale na poslední zkoušce rychlejší a vyhrál. Chci mu poděkovat za krásný souboj a poblahopřát k vítězství. My teď máme ještě větší motivaci do Krumlova,“ hodnotí konečné druhé místo Jan Kopecký. „A poděkovat musím znovu i fanouškům, kterých se opět sešlo velké množství, mému týmu a partnerům.“

Jan Kopecký se po Šumavě dostal do vedení českého šampionátu, což je hlavní cíl letošní sezóny. Dalším startem AGROTEC Škoda Rally Teamu bude Rallye Český Krumlov 19. – 20. května. Starty v letošní sezóně se mohou uskutečnit díky těmto partnerům – AGROTEC Group, MOL, Škoda Auto, Agrofert, Preol, Ethanól Energy, GreenChem, Penam, Evromat, Franco Real Estate, Alpina, Michelin, Mol Racing Fuel, AD Technik, Sonax, Renovak a Uniprint