Vrchař i okruhář Martin Jerman Vrchy, FIA, | Constructors F1

Vrchař i okruhář Martin Jerman Vrchy, FIA, | Constructors F1 Constructors F1

Vrchař i okruhář Martin Jerman

Vláďa Rožánek | 21.11.23 | Aktuálně

Vrchy 2023

Martin Jerman patří mezi ostřílené závodníky, kteří okusili nejednu závodní techniku v závodech do vrchu, ale také na okruzích, zeptali jsme se za Vás Martina, jak letos bojoval na kopcích.

1

Dobrý den Martine, jak se Vám letos dařilo v závodech MČR, či ME do vrchu?

V MČR jsem byl druhý ve své skupině. V ME jsem jel pár vybraných závodů a skončil jsem ve své skupině na pátém místě.

S kým jste na kopcích nejraději závodil?

Nejraději jsem závodil s auty podobné koncepce mého závodního vozu a to se Zdenkem Kmínkem na Gallardu a ekipou vozu BMW.

2

Jak vzpomínáte na svoje začátky se závoděním, s čím jste na závodních tratích začínal?

Mé první závodní auto byla Škoda 2000MI. Poté jsem vystřídal mnoho závodních aut jak na kopcích tak na okruzích. Mezi nejmilejší vozidla byla například Ford Puma, Renault Clio atd.. Nejvíce mě utkvělo v paměti Alfa 147 Sp a na okruzích Porsche GT3.

Máte za sebou účast v několika závodních sériích i týmech, které se Vám vryly do paměti?

Abych to popsal popořadě: v roce 2002 jsme založili s Petrem Vojáčkem Auto Kelly racing team. Dalším mým významným týmem byl Mičánek Motorsport, kam jsem se několikrát vracel. Další velký tým byl náš rodinný projekt Evolution racing Praque s mojí dcerou Gábinou a Filipem Sajlerem. Nyní jsem v týmu Liqui Moly racing s Markem Rybníčkem a Zdenkem Kmínkem.

Okruhové závodění přinášelo radost v minulosti, vrátil byste se ještě někdy za volant okruhového vozu?

Okruhy jsem jezdil velmi rád, občas se k nim vracím. Naposledy jsem jel 12-ti hodinový závod v německém týmu s vozem Renault Clio RS a dojeli jsme ve své třídě druzí. Nyní jsem se specializoval na závody do vrchu, ale kdyby přišla nějaká zajímavá nabídka, rád bych se na okruhu svezl.

Kterého úspěchu si v kariéře nejvíce vážíte?

Nejvíce si cením prvního mistrovského titulu s Alfou 147 v roce 2008 a hned vzápětí 2009 mistrovský titul ve vytrvalostních závodech na okruzích s Porschem GT3. Samozřejmě si cením každého titulu, kterého jsem dosáhl.

3

Máte svoje oblíbené tratě, která z nich to vyhrává a těší Vás na ní závodit?

Moje nejoblíbenější trať je ECCE Homo a švýcarský Sant Ursanne. Z okruhu je to italská Imola.

Představte nám trochu svoje současné závodní nádobíčko?

Současné moje auto je Lamborghini Huracan GT3. Zadokolka, s atmosférickým desetiválcovým motorem, s výkonem 600 koní a s kroutícím momentem 600 Nm.  Je to čistokrevné závodní tovární auto.

Kdo Vám na závodech nejvíce pomáhá a chtěl byste mu za to poděkovat?

Na závodech mi nejvíce pomáhají moji mechanici Martin Bartuněk, David Děták a moc nám pomohl při nastavování Václav Petřík. Tímto bych jim chtěl velice poděkovat.

Pokud to není tajné, tak kde Vás příští sezónu uvidíme?

Příští rok pojedu MČR v závodech do vrchu a vybraný závody ME.

Viděli jsme Vás na závěr sezóny v Sosnové, jak se Vám zde líbilo?

Setkání mistrů v Sosnové je nádherná akce i když pro naše závodní vozy je dráha nevhodná, ale budeme se tam velmi rádi vracet.

Děkujeme Vám za čas, který jste nám i fanouškům motoristického sportu věnoval tímto rozhovorem a přejeme další úspěchy v bohaté jezdecké kariéře.