18. velká cena 2004 : Grand Prix BRAZÍLIE - komentář F1,Formule 1, construct, okruhy, závody, grand prix | Constructors F1 Constructors F1

18. velká cena 2004 : Grand Prix BRAZÍLIE - komentář

L.Pecháček | 24.10.04 | Komentáře - L.Pecháček 2004

Vypadalo to, že na okruhu Interlagos už vůbec o nic nepůjde. Jen Rubens BARRICHELLO měl ohromnou ....

Vypadalo to, že na okruhu Interlagos už vůbec o nic nepůjde. Jen Rubens BARRICHELLO měl ohromnou motivaci: konečně vyhrát! Domácí GP byla pro něho dosud začarovaná. Podařilo se mu bodovat jedinkrát v roce 1994 3 body za 4. místo. To byl až do neděle jeho jediný úspěch. Že to tentokrát myslí smrtelně vážně dával najevo od prvních tréninkových kol až po závěrečnou kvalifikaci. Byl nejrychlejší. A tak stál na startu v první řadě s dalším jihoameričanem Kolumbijcem Montoyou. Za nimi byli Räikkönen a Massa (další Brazilec), Button a Sato, R.Schumacher a Alonso, Trulli a Fisichella. M.Schumacher stál až na 18. pozici. V sobotu dopoledne havaroval a shořel mu motor. Musel do náhradního vozu. Zajel až 8. čas a kvůli výměně motoru musel couvnout o dalších 10 míst na startu. Do poklidu jezdců a týmů zasáhl na poslední chvíli déšť a nikdo nedokázal odhadnout jak dlouho vydrží. Týmy obouvaly jak mokré gumy tak midi i suché. Nejlépe se s podmínkami vypořádal Räikkönen a už v prvním kole předjel Barrichella. Za nimi se seřadili Montoya, Massa a Sato. Buttonovi se už na startu kouřilo z motoru a ve 3. kole musel odstoupit. Titul druhého vicemistra už měl jistý a tak mu to nevadilo. Déšť ustal a vozovka rychle osychala. Jezdci hned v 5. kole zamířili k boxům přezouvat. Na tom vydělali ti, kteří odstartovali se suchými pneumatikami. Nejvíce Alonso, který vedl a zajel k boxům jako poslední. Pak se ustálilo pořadí: Montoya, Räikkönen, R.Schumacher, Button, Barrichello, Alonso a M.Schumacher. V polovině závodu opět nakrátko sprchlo, ale pořadí to neo¬vlivnilo. Přiostřilo se ale na čele závodu. Po 3. zastávce u boxu měl Montoya jen necelé dvě sekundy náskok před Räikkönenem, který na něho vytrvale dotíral, ale marně.

Pořadí v cíli: 1. Montoya (COL) BMW-Williams, 2. Räikkönen (FIN) McLaren-Mercedes, 3. Barrichello (BRA) Ferrari, 4. Alonso (SPA) Renault, 5. R.Schumacher (GER) BMW-Williams, 6. Sato (JAP) BAR-Honda, 7. M.Schumacher (GER) Ferrari, 8. Massa (BRA) Sauber-Petronas.

Juan Pablo MONTOYA si tak dojel pro své první letošní vítězství (4. celkem) po slabší sezóně (1x 2., 1x 3., 2x 4., 5x 5., 1x 7.) to byl jeho největší úspěch a příslib pro tým McLaren, kam odchází od Williamsu.

Rubens BARRICHELLO se ani tentokrát vytouženého vítězství nedočkal. Útěchou mu mohlo být 3. místo na stupních vítězů - dosud nejlepší umístění v domácí GP.