Grand prix formule 1 Austrálie 2022 komentuje pan Karel Jílek. Karel Jílek, Austrálie, komentáře, grand prix, formule 1 | Constructors F1 Constructors F1

Grand prix formule 1 Austrálie 2022 komentuje pan Karel Jílek.

Komentáře Karel Jílek 2022 - F1

Nuda v Australii

Kdo čekal po dramatu u Saudů obdobu byl poněkud zklamán. Čtyřista dvacet ticíc diváků vidělo jen nudu zpestřenou několika incidenty. Dva vyrobil postcovidový navrátilec Vettel, ten nejdříve v tréninku hořel, aby v závodě posléze havaroval. Ty havárky, ale již předtím v tréninku byly ještě dvě, obě se zajímavým podtextem. Nejprve si  Stroll s Latifim dávali navzájem přednost tak dlouho, až to skončilo uraženým zadním kolem toho druhého umělce. Větší příběh ale zažil Alonso, tomu v rozhodujícím kvalifikačním kole zhasl v apexu zatáčky přetechnizovaný motor. S neřiditelným autem trefil bariéru a urazil tentokrát přední kolo. V budoucnu může být hůř, na volantu přibude další čudlík, po jeho zmáčknutí nějaký asistent zatočí kola obráceně než je zapotřebí, a bude vymalováno. Štěstí, že toho se už Alonso nebo někdo jiný nedočká, protože závodníci již nebudou v autonomních autech zapotřebí.

1

Všechny tréninky skončily bez překvapení, o první dvě řady se přetahovali jen jezdci obou dominantních stájí, tedy Ferrari a Red Bullů, Mercedesy jako obvykle příliš nezářily. Přes to bylo zajímavé, že do prvních pěti řad se s oběma jezdci kvalifikovalo právě jen těch pět lepších týmů, které lze seřadit do pomyslného žebříčku v pořadí Ferrari, Red Bull, Mercedes McLaren a Alpina.

Vlastní závod byl v podstatě nuda. Po startu se všichni bez problémů seřadili jako husy za sebou, pouze Sainz z nepochopitelných důvodů udělal ve druhém kole hodiny a skončil v kačírku. Pak se dlouho nic nedělo, jen oba Mercedesy pomalu postupovaly kupředu. Jinak se pozice měnily pouze přezouváním. Těsně před polovinou závodu dal tu jedinnou, již zmiňovanou ránu Vettel, čímž se poněkud roztažené pole sjelo za Safety Carem. Závodit se začalo po jeho stažemí, ale vůbec se nedělo nic převratného. Jediný Péres předjel Russela, který se před tím vhodným přezouvání dopracoval až ke třetímu místu. Vedoucí Lecrerc dál ujíždel Verstappenovi, stejně jako Pérez Russelovi. Za nimi jel už Hamilton. Tahle pětice se značně vzdalovala od zbytku pole, kde se konečně začalo závodit, ale jen v těch nebodovaných pozicích. Poslední vzrušení přineslo náhlé zastavení druhého Versiho, kterému zase odešla baterka, či přestala fungovat rekuperace, jako v prvním závodu.

2

Na stupních vítězů se symbolicky sešli jezdci všech tří týmů, i když za vítězným Lecrecem figurovaly jen dvojky Red Bullů a Mercedesů.